Raz wybrawszy, ciągle wybierać muszę (św. Augustyn)
Człowiek jest istotą bezustannie dokonującą mniejszych i większych wyborów. Warto więc poznać mechanizmy, które temu towarzyszą, aby przyjąć dojrzałą odpowiedzialność za swoje życie i czerpać radość, która płynie z takiej postawy. Proponowane konferencje, ukazując głębokie powiązania sfery psychicznej i duchowej, mają zachęcić do poszerzania samoświadomości oraz dać użyteczne narzędzia do wprowadzania pozytywnych zmian w życiu.
Opis spotkań Łaska i natura
Zamysł tych konferencji powstał z inspiracji myślą Św. Tomasza z Akwinu Łaska buduje na naturze. Jako osoby wierzące jesteśmy szczególnie wezwani do pracy nad swoją naturą po to, aby Łaska mogła wydawać w nas obfitsze owoce. Jak pracować nad swoją naturą i żyć pełnią życia? Pan Jezus powiedział: poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli (J 8,32). Obietnica ta dotyczy poznania prawdy o Bogu, o świecie, o wierze, ale również – a może przede wszystkim - o nas samych. Prawda o sobie samym wyzwala człowieka z błędnych wyobrażeń i zbliża do rzeczywistości. Stanowi punkt wyjścia dla rozwoju i realizacji celu życia.
Cykl spotkań formacyjnych „Łaska i natura” – cykl 1
Opis cyklu pierwszego
Pan Jezus złożył nam obietnicę: poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli(J 8,32), dotyczy ona nie tylko poznania prawdy o Bogu, o świecie i o wierze, ale również – a może przede wszystkim - o nas samych. Prawda o sobie samym wyzwala, umożliwia rozwój i realizację celu życia. Proponowane konferencje pomagają tę prawdę sobie uzmysłowić.
Udział w nich nie wymaga żadnego przygotowania, ich forma czyni je przystępnymi dla każdego słuchacza.
Program:
Konferencja 1 – Łaska i natura
Przypowieść o siewcy - jaką glebą ja jestem?
Ja realne, ja idealne, ja powinnościowe
Światło Łaski - mrok błędu
„Kto jednak widzi swoje błędy?” - Okno Johari
Konferencja2 – Słuchaj, Izraelu!
Niesłuchanie – niekochanie.
Zniekształcenia percepcji czyli „uszy von Thuna”
Dialog Ewy z wężem
„Uważajcie na to, czego słuchacie”
Konferencja 3 – Wystarczy ci mojej łaski!
Asertywny znaczy prawdziwy
Cztery prawa asertywności
Wolno mi być sobą!
„Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”
Cykl spotkań formacyjnych „Łaska i natura” – cykl 2
Trzy warunki szczęścia każdego człowieka
Opis cyklu drugiego
Ludzie zawsze pragnęli szczęśliwego życia i miłości. Pragnęli poczucia sensu. Serce ludzkie się nie zmieniło, natomiast zmienił się świat, który nas otacza. Pośpiech, natłok bodźców, technologizacja życia, osłabienie wiary wpłynęły potężnie na rodziny, które nie zawsze są w stanie przekazać to co dobre i niezbędne do życia prawdziwego. Wdzięczność, przebaczenie i pokój serca to trzy drogowskazy, które wskazują drogę wiodącą ku pełni życia, a więc ku Temu, który powiedział: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Tematy konferencji:
1. Wdzięczność – drogą do szczęścia
Wdzięczność w kulturze roszczeń
Za czym podąża Twoja uwaga?
Praktykowanie wdzięczności
2. Niewola krzywdy, wolność przebaczenia
Dojmujący ciężar krzywdy
Jak wyjść z pułapki nieprzebaczenia?
Różnica między przebaczeniem, a pojednaniem
3. Pokój serca
Spokój psychiczny, a pokój Boży
Stres – sprzymierzeniec, czy wróg?
Strefa wpływu i strategie radzenia sobie z lękiem
Cykl spotkań formacyjnych „Łaska i natura” – cykl 3
Sztuka dobrego wyboru
Raz wybrawszy, ciągle wybierać muszę (św. Augustyn)
Opis cyklu trzeciego
Człowiek jest istotą bezustannie dokonującą mniejszych i większych wyborów. Warto więc poznać mechanizmy, które temu towarzyszą, aby przyjąć dojrzałą odpowiedzialność za swoje życie i czerpać radość, która płynie z takiej postawy. Proponowane konferencje, ukazując głębokie powiązania sfery psychicznej i duchowej, mają zachęcić do poszerzania samoświadomości oraz dać użyteczne narzędzia do wprowadzania pozytywnych zmian w życiu.
Tematy konferencji:
1. Wybór
Wobec wolności wyboru
Świadomość celu
Zmęczenie „mięśnia woli”
2. Zmiana
Od decyzji do realizacji
Lęk u progu zmiany
Zmiana – strata czy zysk?
3. Wytrwałość
Wytrwałość a upór
Umiejętność odraczania przyjemności
Pętla nawyku
Informacje o terminie konferencji podawane są na naszej stronie internetowej w aktualnościach.
Jest możliwość podzielenia się tą formą posługi z innymi parafiami. Kontakt z moderatorem Wspólnoty Maranatha, ks. Wojciechem Lange
Informacja o prelegentce:
• Ewa Kuczkowska, doradca psychologiczny, twórca i wykładowca Akademii Dobrych Relacji oraz cyklu prelekcji dla singli. Od ponad 20 lat należy do Wspólnoty MaranaTha.
• Przez kilkanaście lat wraz z mężem była animatorem prowadzącym tzw. małe grupy formacyjne.
• Ukończyła 2-letnie Studium Poradnictwa (Counsellingu) prowadzone przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich w Warszawie. Specjalizuje się w problemie niechcianej samotności i zaburzeń relacji.
• Przez 12 lat w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Sopocie wygłaszała comiesięczne prelekcje dla uczestników Mszy św. z modlitwą o dobrego męża i dobrą żonę.
• W 2018 rozpoczęła autorski cykl wykładów pt. Akademia dobrych relacji. Spotkania te traktuje jako okazję do poszerzenia grona osób, które świadomie przeżywając życie, będą ambasadorami dobrych relacji w swoich środowiskach.